analiza ruchu karton, guma, klej, wys. 30cm, 2000
2000-2001

Prace wykonane w tym czasie powstały na bazie analizy struktury kostnej i mięśniowej ciała, ze szczególnym uwzględnieniem połączeń między formami (stawów) oraz napięć podczas ruchu pomiędzy przeciwstawnymi siłami które w decydującym stopniu modelują formę i określają dynamikę danego układu.

Prezentowane fotografie przedstawiają efekty takiej analitycznej pracy nad wybranym układem ruchu (postać stojąca na jednej nodze), oraz różne rozwiązania rzeźbiarskie tego problemu w zależności od stosowanego materiału Zaczynając od schematu układu kostno-mięśniowego, wybrane fragmenty (tutaj szczególnie opracowane zostały stawy biodrowe) nabierają stopniowo nowego charakteru, poprzez odejście od naturalnych rozwiązań i zastępowanie ich abstrakcyjnymi formami mającymi za zadanie wyrazić esencję czy logikę analizowanego ruchu.

Na tej bazie powstają dalej rzeźby wykonane w twardszych materiałach -drewno, stal. Zachowując tą sama bazę myślową, różnią się one rozwiązaniami w zależności od materiału z którego są wykonane oraz różnych możliwości konstrukcyjnych jakie te materiały posiadają.

Takiego analitycznego sposobu pracy z ciałem jako bazy i inspiracji dla wykonywanych rzeźb doświadczyłem jako jeden ze studentów (Stypendium DAAD) Tima Scotta w Akademie der Bildenden Künste w Norymberdze. Artysty rzeźbiarza, któremu jestem szczególnie wdzięczny za jego istotny wkład w moje rozumienie i zamiłowanie do rzeźby.